top of page

Wat is Clotted Cream precies...

Clotted Cream wordt ook wel eens Scalded, Clouted, Devonshire of Cornish Cream genoemd.

 

Het is een dikke, vette room die wordt gemaakt door verse, volle koemelk (bij voorkeur natuurlijk van koeien uit het Cornwallse heuvelland) indirect te verhitten door middel van stoom / au bain-marie. Dit laat men langzaam afkoelen in ondiepe pannen waardoor de room langzaam naar de oppervlakte stijgt en ''clots'' of ''clouts'' vormt, dit is de uiteindelijke clotted cream wanneer deze van de rest gescheiden word.

Clotted Cream heeft een van de hoogste vergehaltes van alle roomsoorten, namelijk 55%

 

De benamingen scalded en clouted cream danken hun naam aan het productieproces, vernoemt naar het scalden (het proces waarbij de room gescheiden word van de melk) of de clouts / clots die gevormt worden tijdens het afkoelen van de melk.

 

De naam Devonshire en Cornish Cream vind zijn oorsprong in de grote rivaliteit tussen de twee gelijknamige delen van Cornwall.

Devonshire en Cornwall liggen naast elkaar in het zuiden van Engeland en staan beiden bekend voor hun productie van Clotted Cream.

 

De kwestie van wie de beste Clotte Cream maakt is er een van smaak.

 

Naast de verschillende receptuur is er een kenmerkend verschil tussen de twee gebieden. Waar Cornwall met trots de Clotted Cream als laatste op een scone doet (een verse scone, dan een laag jam, en als laatste de cream), als een gouden kroon doen ze het in Devonshire net andersom. Daar word eerst de cream op de scone gesmeerd en als laatse de jam, op deze manier zou er meer cream op de scone passen dan op de manier Cornwall.

Maar er zijn meer soorten room...

Naast de Clotted Cream zijn er nog veel verschillende soorten room, waarvan Rodda's er ook een aantal in het assortiment heeft.

 

 

 

 

 

 

Slagroom / Whipping Cream:

 

Vetgehalte: >35% - 40%

 

Dit is een vloeibare, dunne room die stijf word als hij opgeklopt wordt.

 

Hoe lager het vetpercentage, hoe sneller de slagroom weer waterig wordt na het opkloppen.

Omdat slagroom toch nog redelijk vet is, is het goed toe te voegen aan warme gerechten.

Pas echter op, als er veel zure ingredienten in zitten is schiften niet te voorkomen.

 

De Engelse term voor opgeklopte / stijfgeslagen slagroom is Whipped Cream.

 

 

 

Crème fraîche:

 

Vetgehalte: 35%

 

Crème fraîche is Frans voor verse room en is een aangezuurde room.

Doordat deze meer vet bevat is het een dikkere room welke uitermate geschikt is voor de bereiding van zoete en hartige gerechten.

Hij is ook beter geschikt voor de bereiding van warme sauzen door zijn hogere vetgehalte.

De kans op schiften is echter wel aanwezig bij Crème fraîche's van mindere kwaliteit.

 

 

 

Zure room / Sour cream:

 

Vetgehalte: 20%

 

Niet te verwarren met Crème fraîche!!

 

Zure room heeft een iets zure smaak door de toevoeging van melkzuurbacteriƫn en is vooral geschikt voor de bereiding van koude sauzen.

Het is mogelijk de zure room ook bij warme sauzen toe te voegen, maar doe dit wel achteraf als het niet meer gekookt hoeft te worden.

Dit in verband met het schiften.

 

 

 

Koksroom / kookroom:

 

Vetgehalte: 18% - 20%

 

Door toevoeging van onder andere bind- en smaakmiddelen gaat deze room niet snel schiften en is daarom zeer geschikt voor de bereiding van warme sauzen.

 

 

 

Double Cream:

 

Vetgehalte: 48%

 

Dit is een van de dikkere roomsoorten.

Er wordt wel eens gesuggereerd dat double cream vervangen kan worden door Mascarpone, hoewel deze met een vetgehalte van bijna 80% totaal andere eigenschappen heeft.

 

 

 

Heavy Cream:

 

Vetgehalte: > 36% - 40%

 

Dit is de Amerikaanse variant van Double Cream, maar door zijn lagere vetgehalte makkelijk te vervangen door slagroom of CrĆØme fraĆ®che.

 

 

 

Single Cream:

 

Vetgehalte: 18% - 20%

 

Deze room heeft geen toevoegingen van onder andere bindmiddelen, zoals koksroom of kookroom, wat hem minder geschikt maakt voor de toevoeging aan warme sauzen.

 

 

 

Half Cream:

 

Vetgehalte: 12%

 

Deze is te vergelijken met koffieroom, absoluut niet te verwarren met koffiemelk!!

Door het lage vetgehalte maar volle smaak is deze goed te gebruiken voor sauzen en soepen.

 

bottom of page